Назва України: Vkraina


Доволі часто можна почути те, що Україна – це нібито якась “окраина” чогось-там,  вкраяний шмат землі,  “розвилка” з шумерської, і ще кілька варіантів тлумачення назви. Є багато досліджень по цьому питанню-як українських, так і закордонних,  серед яких можна виділити роботу Сергія Шелухина “Назва України у стародавніх географів”.

Нещодавно натрапив в мережі на одну мапу 17 століття роботи Cantelli й  Giacomo da Vignola, де є назва “Vkraina”Cantelli, Giacomo da Vignola, 17 століттяОсь вона:

“Vkraina Paese de Cossacchi di Zaporowa” – “Vkraina     країна Козаків Запорізьких”

Яким ж було моє здивування, коли я знайшов ЩЕ ОДНУ “Vkraina”:

Vkraina      Paese de Cossacchi di Tanaisi – те саме, що й вище, але козаки – Донські (Танаїс – давня назва Дону),  як суб’єкт  Московії.

Назва карти : “Європейська Тартарія”у вигляді

Мала Тартарія

……………………….

……………………….

і дві Vckraine

“одна – обжита Козаками Донськими (Танаїсу) як суб’єкт Московії”,

“інша – Козаків Запорізьких, тепер вільних і незалежних від Польщі”

Що в тих  двох   Vkraina   спільного? Те, що вони – виключно козацькі землі. Причому з цілком означеними кордонами.  Інших  Vkraina на карті немає.

Отже спільне – це належність до Козаків, причому різних – різного походження, підданства й вольностей. Але Vkraina!

Яка цікава назва земель…козацьких. Що вона може означати?

Щоб наблизитись до вирішення задамось питанням: що є основою козацтва? Без чого козак – не козак, що було найбільшою їх цінністю?

Відповідь проста: ВІЛЬНОСТІ. Саме Вільності для козацтва були основою їх життя, служби. Козаки були під протекторатом Польщі, Московії, Османської імперії – але необхідною умовою цього підданства ЗАВЖДИ було збереження вільностей. Згадаймо Річ Посполиту, Переяславську раду – найпершою й найголовнішою умовою  до короля Польщі/царя Московії було збереження вільностей. І як тільки ті вольності порушувались чи зменшувались – вибухали повстання.

Що таке – вільності? І яке відношення мають до України і її назви?

Доволі просто це пояснено у фільмі Рідлі Скотта “Робін Гуд”, коли головний герой доводив королю Англії необхідність надання народу вільностей замість звичної на той час відданості королю.

Вільності – це не просто свобода. Це природнє право людини бути вільним. Вільним і захищеним від свавілля й несправедливого суду. Вільним і захищеним від грабунку й примушування до рабської неоплачуваної примусової праці.  Вільним у виборі свого шляху, свого майбутнього.

Ось і з”явилось таке припущення, що земля та, козацька,  тому й назвалась Vkraina/Вкраїна – Вільна країна, Країна Вільностей.

Advertisements

The URI to TrackBack this entry is: https://macleon1976.wordpress.com/2011/04/13/imya-ukraina/trackback/

RSS feed for comments on this post.

One CommentЗалишити коментар

  1. Шо-то Вы плохо смотрели на карты те… Хотя логикой пришли к тому же что там и написано часто густо – volinaya kraina, volinaya teritoriya, и тут же рядом – vkraina, или просто – volinaya Что какого-то хрена переводят как Волынь…хотя в принципе Волынь на самом деле – Вольная


Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: